DOŽÍT DOMA

Paliativní praktici

Odborný program, kterého se účastní i jedna z našich lékařek MUDr. Petra Řeháčková

Paliativní praktici

Péče v závěru života v ordinacích praktických lékařů.

V posledních letech se ukázalo, že osoba praktického lékaře je z pohledu včasného rozpoznání, poskytnutí péče a dalšího nasměrování velmi zásadní.

V loňském roce proběhlo mezi všeobecnými praktickými lékaři dotazníkového šetření.
Na jeho základě vznikl program Péče v závěru života v ordinacích praktických lékařů spolu s unikátním kurzem zaměřeným na potřeby všeobecných praktických lékařů v oblasti paliativní péče.

Tento projekt poskytuje vybraným praktikům z regionů České republiky dvouletý rozvojový program v oblastech paliativní péče jako jsou vhodné farmakologické postupy, správná komunikace i vlastní psychohygiena, a také možnost zapojit se do osvěty o tématu ve svém okolí. Celý program by měl vést ke zvyšování dostupnost paliativní péče napříč regiony.

Také jedna z našich lékařek v Hospici sv. Štěpána, MUDr. Petra Řeháčková, která je zárověň praktickou lékařkou, získala toto stipendium, aby se mohla věnovat vlastnímu rozvoji  a vzdělávání v této oblasti.
Nyní je jednou z ambasadorek celého programu.
V rámci programu by ráda podpořila motivaci praktických lékařů poskytovat péči pacientům v závěru života a lépe se orientovat v možnostech, které paliativní medicína nabízí. O paliativní péči mimo jiné říká:

“S tématem péče o pacienta v závěru života jsem se poprvé setkala na střední škole, jako dobrovolník v dětském hospici Klíček. Práce lékaře na interním oddělení mě později utvrdila v přesvědčení, že závěr života je těžkým, ale důležitým obdobím pro pacienta i jeho blízké. Během své praxe zjistila, jak velkou úlohu pro pacienta hraje to, zda má v závěru života možnost podílet se na rozhodování o další poskytované péči. Zda má možnost svoje obavy a nejistoty komunikovat v bezpečném prostředí a jak důležitá pro pacienta i jeho rodinu je možnost mít se ve chvílích nejistoty na koho obrátit."

V listopadu ji budete moci potkat na naší Konferenci paliativní péče v Litoměřicích, kde bude  přednášet  o paliativní péči z pohledu praktického lékaře. Více o konferenci zde.

Tento grantový program vznikl za podpory nadačního fondu Abakus. Odbornou záštitu programu zajišťuje Česká společnost paliativní medicíny ČLS JEP s procesní podporou Nadační fond Kliniky paliativní medicíny.

Děkujeme za podporu.