DOŽÍT DOMA

Rozvoj dětské paliativní péče.

Nadace rodiny Vlčkových

Rozvoj dětské paliativní péče.

Náš hospic má velké zkušenosti s poskytováním paliativní péče o dospělé v závěru života a jen sporadické s touto péčí o děti. V následujícím období chceme zkvalitnit dětskou paliativní péči poskytovanou naší organizací. Potřebujeme posílit vlastní tým i síť, abychom uměli kvalitně v našem regionu poskytnout péči o dětského pacienta, bude-li to přání dítěte a rodičů a zajistit jim komplexní domácí hospicovou péči postavenou na znalostech specifik DPP a to i v období truchlení.

Jedním z cílů projektu je i změna od nesystematické a nahodile poskytované péče o děti k péči systematické se vzdělaným týmem s jasnými kompetencemi. Na konci projektu bude tento tým funkční součástí sítě, spolupracujícím pracovištěm paliativního týmu Krajské zdravotní a partnerem pro přebírání dětí do domácí paliativní a hospicové péče.

Nutnost řešení situace v regionu si uvědomujeme dlouhodobě jak na základě sdílených zkušeností z praxe od našich externích lékařů, tak na základě žádostí rodin, které se na nás obracejí. I proto jsme plán na poskytování DPP zakotvili do Strategického plánu organizace 2022-2024. Hlavním garantem projektu je ředitelka Monika Marková, předsedkyně Fóra mobilních hospiců (dětská zdravotní sestra), lékařským garantem primářka MUDr. P. Klimecká. Hlavním partnerem projektu je NADACE RODINY VLČKOVÝCH.

V rámci projektu proběhla už dvě koordinační setkání se zástupci Krajské zdravotní a.s., kde jsme společně stanovili  fortmu a rozsah plánu péče o dětského pacienta s nevyléčitelnou nemocí, probrali jsme možnosti psychologické podpory v rodinách s dětským pacientem, společně jsem popsali možné budoucí komplikované situace, které by mohli nastat a stanovili jsme postup, jak je budeme společně řešit.

Naši zdravotníci již absolvovali řadu stáží či vzdělávacích kurzů - např. Kurz ICPCN  - Úvod do dětské paliativní péče v Institutu Pallium, Jak hovořit s člověkem v krizi (GAUDIA), Plánování péče v závěru života (Centrum paliativní péče); Dítě a ztráta (Vigvam). V červnu se členové našeho týmu zúčastnili  Světového kongresu  v Rotterdamu (18th World Congress of the EAPC 2023), Mgr. Monika Marková přednášela na Konferenci rané péče EURLYAID. V tomto vzdělávání a síťování pokračujeme i v roce 2023. Tým se bude setkávat na pravidelných společných online setkáváních vždy jednou za měsíc. Na tomto setkání chceme sdílet kazuistiky, postřehy z konzultací i vzdělávání.

foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
foto
nahoru